زرشک و خواص آن
زرشک و خواص آن

معرفی زرشک


زرشک یک گونه از گیاهان نیمه گرمسیری است که میوه آن بسیار خوش طعم و خوش رنگ می باشد . این شاخه های این درختچه خار دار است و طول آن به 5 متر هم می رسد . طعم زرشک ترش و شیرین می باشد که در بسیاری از غذاها به ویژه زرشک پلو استفاده می شود . ریشه و پوست و برگ این گیاه هم خاصیت دارویی دارد و مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه به زرشک و خواص آن می پردازیم .

از نظر طب سنتی ، این گیاه دارای طبع سرد و خشک است . ایران برگترین تولید کننده زرشک در سراسر دنیا است که در بسیاری از مناطق ایران از قبیل ؛ خراسان ، بیرجند و قائنات ، لرستان ، فارس و … کشت می شوند و رشد می کنند . در ایران حدودا 6 گونه زرشک وجود دارد و انواع آن عبارتند از : زرشک پلویی ، بی دانه ، کوهی یا سیاه ، زرافشانی و زالزالکی .

خواص و فواید زرشک


کمک به سلامت کبد و صفرا : همانطور که می دانید کبد وظیفه پاکسازی و دفع سموم از بدن را دارد و زرشک هم به دلیل ضد میکروب بودن آن در این زمینه به کبد کمک می کند . همچنین کبد را شستشو می دهد و به درمان کبد چرب هم کمک می کند .

جلوگیری از دیابت : زرشک قند خون و دیابت را می تواند کنترل کند . به دلیل وجود ماده ای در این گیاه به نام بربرین ، می تواند انسولین را بهبود ببخشد مصرف روزانه آن اثر دارویی بسیار خوبی دارد .

قلب و فشار خون : دارای آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد و مواد موجود در زرشک چربی و غلظت خون را تنظیم می کند که باعث سلامت و تقویت قلب می شود . گرفتگی های قلبی و عروقی را از بین می برد و از سکته قلبی جلوگیری می کند .

خواص ضد سرطانی : به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و ویتامین C بسیار کمک کننده است تا مانع رشد سلول های سرطانی مخصوصا سرطان گوارش و روده شود .

لاغری و کاهش چربی خون : زرشک متابولیسم و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد که در نتیجه باعث کاهش چربی خون می شود . اگر به صورت منظم و اصولی از این گیاه استفاده شود ، باعث ایجاد تعادل در بدن می شود و از بسیاری ار بیماری ها جلوگیری می کند .

زرشک و خواص آن به همین مقدار محدود نمی شود و خواص دیگر آن عبارت است از : درمان گلو درد ، رفع سوء هاضمه ، مفید برای دندان و چشم و مو ، بهبود التهابات پوستی ، رفع اسهال ، تب بر و درمان جوش های صورت .

در این مقاله به زرشک و خواص آن اشاره کردیم و متوجه شدیم که این گیاه چقدر به سلامتی و تقویت بدن ما کمک می کند . اگر بتوانید روزانه و به مقدار کم از زرشک استفاده داشته باشید ، مطمئنا از بیماری هایی که در بالا نام بردیم ، پیشگیری خواهید کرد .

ممنون که همراه ما بودید .